Makaton jest programem językowym, który powstał w latach 70-tych w Wielkiej Brytanii. Na program Makaton składają się znaki manualne – gesty oraz/lub znaki graficzne – symbole. Zastosowanie tych elementów dostarcza osobom o zaburzonej komunikacji dodatkowej, wizualnej informacji o uczonym pojęciu, jak również zwiększa rozumienie oraz wzmacnia proces porozumiewania się. Znakom i symbolom towarzyszy zawsze mowa.

Makaton przeznaczony jest dla wszystkich, którzy z racji zaburzeń i trudności w komunikacji nie mogą porozumiewać się w naturalny sposób, przy użyciu mowy. Są to głównie osoby z zaburzeniami percepcji słuchowej i koncentracji, mające problemy z rozumieniem mowy, u których występują zaburzenia jej rozwoju. Użytkownicy, u których zaburzone jest rozumienie kolejności zdarzeń, a także ci, którym duże trudności sprawia czytanie i pisanie.


Problemy komunikacyjne natomiast mogą występować na tle niepełnosprawności intelektualnej, zaburzeń autystycznych, uszkodzeń fizycznych lub sensorycznych oraz specyficznych zaburzeń języka (np. afazje).

 

 

Powrót

Ta witryna używa plików cookie. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. Więcej...

X