Przejdź do treści

EEG Biofeedback

mgr Beata Mayer-Mętel

EEG Biofeedback jest metodą terapii opartą na wyspecjalizowanej technice komputerowej. Umożliwia trening poprawiający efektywność pracy mózgu i kontrolę nad procesami fizjologicznymi zachodzącymi w naszym organizmie. Uczy panowania nad własnymi reakcjami, pomaga odpowiednio relaksować się, a tym samym radzić sobie nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. EEG Biofeedback jest metodą terapii opartą na wyspecjalizowanej technice komputerowej. Umożliwia trening poprawiający efektywność pracy mózgu i kontrolę nad procesami fizjologicznymi zachodzącymi w naszym organizmie. Uczy panowania nad własnymi reakcjami, pomaga odpowiednio relaksować się, a tym samym radzić sobie nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach.

Biofeedback narodził się w latach sześćdziesiątych XX wieku, w ośrodku szkoleniowym NASA. Był jednym z elementów szkolenia pilotów i astronautów, eliminującym nagatywny wpływ stresu na ich psychikę i jakość wykonywania zadań. Obecnie metoda ta stosowana jest również w innych środowiskach – pomaga sportowcom, biznesmenom, uczniom, studentom. Jest także bardzo pomocnym narzędziem psychologów, pedagogów i nauczycieli w pracy z dziećmi mającymi problemy szkolne.

Trening jest stosowany nie tylko w praktyce klinicznej (ADHD, ADD, dysleksja, zaburzenia pamięci, lękowe iemocjonalne, uzaleznienia), ale także służy jako metoda treningowa dla osób zdrowych w celu poprawy funkcjonowania umysłu. EEG Biofeedback stwarza duże możliwości w leczeniu zaburzeń neurologicznych, psychologicznych oraz psychiatrycznych.
Sukcesy skoczka narciarskiego Adama Małysza są w dużej części zasługą stosowanej przez jego psychologa terapii biofeedback. Metoda biofeedback to co prawda tylko jeden z elementów wchodzących w skład treningu Adama Małysza, ale ma niezwykle istotny wpływ na jego sukcesy. Pozwala mu się wyciszyć i skupić przed skokami, a to bywa w sporcie decydujące uważa psycholog Małysza, dr Jan Blecharz z krakowskiej AWF.

Kontakt

Zapraszamy do kontaktu. Dokładamy wszelkich starań by udzielić Ci niezbędnej pomocy medycznej z zakresu naszego działania.

Czas trwania terapii

Ustala się stosownie do wieku pacjenta i ważności problemu. Treningi można podzielić na:

  • krótkoterminowe (ok. 10 – 20 spotkań) – w przypadku osób zdrowych w celu optymalizacji funkcji poznawczych, usprawnienia jakości funkcjonowania, zwiększenia odporności na stres, poprawy samopoczucia, regulacji snu, także przed egzaminami w celu poprawy przyswajanej wiedzy, poprawy koncentracji uwagi, efektywnego i twórczego myślenia,
  • takie, które wymagają systematycznej pracy przez ok. 20 – 40 sesji – dla osób z objawami lęku, napięcia, z zaburzeniami funkcji poznawczych – nadpobudliwość psychoruchowa ADHD, zaburzenia koncentracji uwagi ADD, itd.,
  • długoterminowe (od 40 do kilkudziesięciu sesji) – w chorobach neurologicznych, uszkodzeniach neurologicznych, po wypadkach i urazach (np. epilepsja, afazja, rehabilitacja po udarze mózgu).

Spotkania odbywają się 1 raz w tygodniu lub częściej, 2-3 razy w tygodniu. Podstawą do podjęcia treningu EEG Biofeedback jest diagnostyczne badanie EEG, szczegółowy wywiad i konsultacja psychologiczna. W wielu przypadkach trening EEG Biofeedback winien być uzupełniony pracą terapeutyczną z psychologiem, logopedą, realizacją zaleceń lekarskich lub podjęciem rehabilitacji ruchowej (np. w stanach po udarach, w leczeniu uzależnień itd.).

Jak to działa?

Specjalistyczne urządzenie, dzięki umieszczonej na skórze głowy elektrodzie umożliwia śledzenie czynności bioelektrycznej kory mózgowej w określonym miejscu i poprzez zwrotne przesyłanie informacji do pacjenta modyfikowanie pracy mózgu. Sprzężenie zwrotne odbywa się w formie gry, modyfikacji oglądanego filmu czy słuchanej muzyki lub różne połączenia wymienionych mediów. Odbywa się to bez udziału rąk, bez pośrednictwa klawiatury, joysticka czy myszki a jedynie na drodze modyfikacji własnej aktywności mózgowej. Gdy zwiększa się aktywność mózgu w odpowiednio ustawionej przedziale aktywności stanowi to nagrodę dla pacjenta, który porusza się w grze do przodu, ogląda film zdobywając kolejno punkty za aktywność.

Jest to rodzaj terapii, dzięki której pacjent, w sposób świadomy, uczy się zmieniać wzorzec wytwarzanych fal w mózgu, tak by mózg pracował wydajniej i szybciej. Sygnał z jednego punktu na głowie pacjenta jest przetwarzany na zrozumiałą dla pacjenta formę graficzną (wykresu, animacji bądź gry wideo). Dzięki temu sprzężeniu zwrotnemu, pacjent wie, kiedy jest skoncentrowany a kiedy przestaje się koncentrować. Pozwala to nauczyć się reakcji własnego mózgu, a dzięki temu tak zmodyfikować jego pracę, aby funkcjonował efektywnie. Uważa się, że większość z nas wykorzystuje tylko niewielkie możliwości swojego mózgu (około 5%).Trening EEG Biofeedback zwiększa to wykorzystanie nawet do 25-30%.

Osiąganie dobrych wyników przez osobę poddawaną terapii nie następuje od razu. Poprawa koncentracji, uspokojenie, wyciszenie emocji wymagają co najmniej kilku treningów. Treningi EEG Biofeedback, prowadzone na aparaturze ELMIKO, to całkowicie bezpieczna i skuteczna metoda terapii.

Rejestracja - NZOZ Neuro-Med

Już teraz umów się na wizytę!

Rejestracja telefoniczna, lub osobista, od 8:00 do 19:00. Zapisy odbywają się na konkretne godziny.

Odwiedź Nas na:

Szanowni Pacjenci


PIERWSZEŃSTWO OBSŁUGI MAJĄ PACJENCI NA TERENIE ZAKŁADU.

Godziny przyjęć mogą ulec zmianie, z powodów medycznych lekarz może przesunąć kolejność przyjęć.

Za niedogodności przepraszamy,

Zespół NEURO-MED